SUV Araçlar hakkında

SUV araçlar kamyonet sınıfı araç kategorisine girer. Geniş ve yüksek oluşu araç sahibine muhakkak güven verecektir.

SUV araçlar kamyonet sınıfı araç kategorisine girer. Geniş ve yüksek oluşu araç sahibine muhakkak güven verecektir. SUV araçların motor hacimleri büyüktür, haliyle tüketeceği yakıt fazladır. Halk arasında sportif taşıt olarak bilinir fakat daha çok aile aracıdır. Türkiye’de SUV araç almak isterseniz araçların fiyatı idealin üstündedir. Yüksek gelirli aileler için ideal bir tercihtir. İlk SUV model araç 1940’lı yıllarda üretilen ‘Willys Jeep Station Wagon’dır.

Günümüz SUV tanımına örnek verecek olursak bu araç ‘Jeep Cherokee’ marka araçlardır. SUV araçlar 2000’li yılların başında ilgi görmeye başladı. Özellikle ABD , Kanada gibi ülkelerin vazgeçilmezi haline geldi. Ekonomik şartlardan dolayı ara sıra az talep gördüğü de oldu fakat günümüzde en çok tercih edilen modellerdir. SUV modeline arazi aracı desek yanlış olmaz. Üstün özellikleri sayesinde çeşitli arazilerde kullanılabilir. Geniş bir bagaj hacmi, 5 kapısı bulunur. Çoğu SUV araç otomatik viteslidir. SUV’nin dezavantajlarına gelirsek yakıt tüketimi büyük bir dezavantaj fakat yeni elektrikli(hibrit) motorlu seçenekleri de bulunuyor.

Büyük hacimli araç olduğu için park etme sorunu yaşayabilirsiniz. Yüksek vergisi olan bir araç çeşididir. Bakımı oldukça maliyetli olabilir.

Yorum yaz