Araç Tutması (Hareket Hastalığı)

Seyahat etmeyi çok seviyorsunuz ama her yolculuğunuz mide bulantınız yüzünden kabusa mı dönüşüyor?

Seyahat etmeyi çok seviyorsunuz ama her yolculuğunuz mide bulantınız yüzünden kabusa mı dönüşüyor? Üzülmeyin bu bir hastalık ve sadece sizin başınıza gelmiyor. Hareket hastalığı adı verilen araç tutması birçok kişinin ortak problemi. Yılda bir uzun yolculuk yapıyorsanız katlanılabilir gibi gözükse de sık sık seyahat etmek zorundaysanız hayatınızı gerçekten zorlaştırır. Bu hastalığı tamamen geçirmese de daha kolay yolculuk yapmanızı sağlayacak önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

Seyahat Öncesinde bir Fizik Tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz. Uzman Doktor Vücudunuzun denge sisteminin harekete uyum sağlaması için bir tedaviyi uygulayabilir. Seyahat öncesi eczacınızdan alacağınız araç tutmasına karşı ilaçlar fayda sağlayacaktır. Gözünüzü hareket ettirecek dışarıyı seyretme kitap okuma telefon ekranına bakmak gibi hareketlerden kaçının çok sıvı ya da ağır yağlı yiyeceklerden kaçının, bulantı olmaması için ara ara tuzlu kraker atıştırabilirsiniz.

Mola yerlerinde aşağı inerek bol bol temiz hava almak iyi gelecektir, çok garip gelebilir fakat göbek deliğinize hava almayacak şekilde çapraz Yara Bandı yapıştırırsanız mucizevi şekilde mideniz bulanmayacaktır. Bu yöntemleri deneyerek daha rahat yolculuk yapabilirsiniz. Unutmayın ki hareket hastalığının kesin bir tedavisi bulunmuyor. Alınabilecek bu tarz önlemler ve ilaçlarla yolculuğunuzu bir nebze kolaylaştırabilirsiniz. Her şeye rağmen yeni yerler keşfetmekten asla vazgeçmeyin. Kim bilir belki de mucizevi Yara Bandı taktiği bulantılarınıza Elveda demenizi sağlayacaktır. Ne dersiniz ?

Yorum yaz